Reiz dzīvība izkāpa no ūdens, pēc tam arī pacēlās spārnos, bet ar tehnoloģijām, vismaz DJI gadījumā, ir otrādi – lai arī tādas viegli atpazīstamas drona sastāvdaļas, kā stabilizators, savus saimniekus pavada arī uz zemes lielāku un mazāku Osmo un Ronin veidolā, tā pa īstam DJI drons nolaidās uz zemes 2019. gada 6. decembrī – sak, labdien, esmu Robomaster. Robomaster S1.
Pagāja krietns brīdis, kamēr tas nonāca veikalu plauktos, un vēl mazliet, kamēr atnāca līdz mums, Eiropā.
Un te nu tas ir. Nē, atvainojos, pagaidām vēl nav – ir kaste ar detaļām, kuras tikai jāsaliek kopā, pirms jūsu priekšā pirmās tehnoloģiskās dzīvības pazīmes parādīs Robomaster S1.
Pret Robomaster S1 salikšanu nevajadzētu attiekties pārlieku vieglprātīgi – uz kastes norādītā 14+ vecuma rekomendācija nav tukša dekorācija ar ilustratīvu nozīmi – vairākkārtēji eksperimenti DJI Latvija orbitālajā testu laboratorijā apstiprināja, ka robota salikšanai ir vērts atvēlēt, kā minimums, divas vai pat trīs stundas (atkarīgs no salicēja vecuma un iemaņu līmeņa darbā ar skrūvgiezi).
Ja procesu veiksit kopā ar bērnu, kurš, saprotams, vēlēsies visur piedalīties un visu saprast, droši ieplānojiet pasākumam visu latviski lietaino sestdienu. Jā, ja montēsiet vairākus Robomaster, patērētais laika sprīdis kļūs īsāks par 2 stundām (manā gadījumā, otrā robota salikšanai patērēju 1h 49 min), un iesitot roku tiktāl, ka it nemaz nav jāieskatās salikšanas instrukcijās, varbūt pat pietuvosies pusotrai stundai, bet tomēr – steiga te ir nevietā.
Tieši otrādi – uztveriet to kā procesu, kurš jāizbauda. Redz, var jau arī glītu (un dārgu) konfekšu kasti barbariski atraut vaļā un visas konfektes, pat nesakošļājot un neizgaršojot, negausīgi izrīt vienas TV reklāmas pauzes laikā, taču, piekritīsiet, šādam plānam noteikti piemīt arī zināmas nepilnības.
Iespējams, var rasties jautājums "kāpēc nevar pārdot jau saliktu robotu?". -Protams, var. Un, tomēr – Robomaster S1 ražotājs pozicionē kā mācību robotu, un robota salikšana ir ne tikai pirkstu veiklības vingrinājums vien – tā dod nepastarpinātu izpratni par Robomastera uzbūvi un, ne mazāk svarīgi – rada ciešāku emocionālo saiti ar jauniegādāto, khmm, rotaļlietu. Piekritīsiet, pret lietu, ko pats savām rokām esat radījis, jūsu attieksme taču ir mazliet īpaša, vai ne?
Neapgrūtināšu jūs ar Robomaster salikšanas secības pārstāstu – viss soli pa solim aprakstīts līdzi dotajā instrukcijā, bet, ja jūs priekšroku dodat video instrukcijām – kā pašu salikšanu, tā arī gūzmu citu, tālākā Robomaster salikšanā un dresēšanā noderīgu video atradīsiet ražotāja saitā, kur atrodami arī veseli apmācību kursi, kuri, starp citu, noderēs arī tiem, kuri vēl nav iegādājušies S1, bet vēlas uzzināt vairāk par Robomaster un robotiem vispār.
Iedrošināšu, sakot, ka Robomaster salikšana ir tieši tāda, kādu mācību robotam varētu vēlēties – pietiekami sarežģīta, lai nekļūtu garlaicīgi, pietiekami vienkārša, lai nerastos vēlēšanās atmest ar roku un atlikt uz citu dienu. DJI inženieri un dizaineri ir krietni pacentušies, lai praktiski nebūtu iespējams salikt kaut ko nepareizi – nevienu no detaļām nav iespējams iemontēt āčgārni, izmantojamās skrūvītes ir nevis sabērtas maisiņā, bet skrupulozi sadalītas pa atsevišķiem kastītes nodalījumiem un pie katras skrūvēšanas reizes ir nepārprotami norādīts, no kurienes tagad skrūvīte ir jāpaņem. -Kamēr vien sekojam līdzi pareizai darbību secībai, jums pilnīgi noteikti viss izdosies un process sniegs jauku devu prieka un gandarījuma.
Un, nē – šis nav tas gadījums, kad ir vērts mēģināt, neieskatoties salikšanas instrukcijā – process ir pietiekami komplicēts un robota iespējamā salikšanas secība – stingri noteikta, kā minimums, kamēr runājam par korpusa salikšanu. Jā, slavenos Mecanum riteņus, ja ir vēlēšanās, var salikt arī pašās pasākuma beigās, tomēr nav grūti saskatīt arī to racionālo graudu, kura dēļ saskaņā ar DJI instrukciju tie liekami kā pirmie – iespēja pašā sākumā veikt salīdzinoši vienkāršu, tomēr arī nebūt ne triviālu darbību, kurai ir skaidri saskatāms un sataustāms, pabeigts rezultāts – ritenis, no vienas puses pieradina pie procesa un, no otras, pie tā, ka tagad jākoncentrējas darbam. Vai, piemēram, ja robota saimnieka vecums vēl neatbilst visa salikšanas procesa patstāvīgai veikšanai, tas, ka jaunais robotu entuziasts pats ir salicis kaut vienu riteni, jau vien ir cienījams pamats gandarījuma piepildītai "es pats" sajūtai.
Ko tālāk? -Braukt, šaut, programmēt! Bet tas jau cits stāsts.
Protams, pirms iegādes ir iespēja Robomaster S1 ne vien apskatīt, bet arī aptaustīt un pat izmēģināt mūsu veikalā – ar prieku parādīsim.