Krist var arī droši. Ja dronam ir izpletnis.
Ir reizes, kad drona pilotēšanai izvēlamies vietu, vai laiku, kur neviena nav, un mazāk par visu vēlamies, lai kāds parādītos mūsu redzeslokā.
Un ir reizes, kad situācija ir pilnīgi pretēja – mūsu foto un video subjekts ir daudzu jo daudzu dalībnieku pasākums – svētki, sacensības, vai vienkārši kāda vieta, kur cilvēku pa pilnam…
Un te nu jāņem vērā ne vien saistošie noteikumi par to, kad, kur un kā drīkstam lidināt savu dronu, bet arī tas, ka šādos pasākumos nav atļauts lidot bez iepriekšēja saskaņojuma, un, ja ir ieplānots lidot virs pasākuma norises vietas vai tiešā tās tuvumā, drons ir jāaprīko ar izpletņu sistēmu, kura pasargātu pasākuma dalībniekus no iespējamām traumām gadījumā, ja ierīce krīt. Un te nav runa tikai par "lielajiem putniem" – jā, tas attiecas arī, piemēram, uz Mavic sērijas lidoņiem.
Otrs apsvērums par labu izpletņu sistēmai ir tīri egoistisks – šādi varam pasargāt sevi no neglābjamām izmaksām, jo – ko gan tur slēpt – ja drons krīt no cik-necik ievērojama augstuma, lielāki vai mazāki bojājumi un tiem līdzi nākoši zaudējumi ir praktiski neizbēgami. Pie tam, runa ir ne vien par ar dārgām kamerām aprīkotiem industriālajiem droniem – arī parastu cilvēku drona remonta izmaksas, nosacīti, neveiksmes gadījuma standartsituācijā, kad salauzta viena kāja, bojāta kameras piekare un savienojošie vadi, mērāmas jau simtos, ne desmitos, eiro.
Viens no līderiem dronu izpletņu sistēmu izstrādē ir Izraēlas kompānija ParaZero, kura piedāvā produktus teju visu svara kategoriju droniem – sākot ar Mavic un beidzot ar lielajiem Matrice un pat vēl lielākajiem M600 lidaparātiem.
Protams, nav slikta doma arī, pērkot dronu, uzreiz iegādāties DJI Care Refresh, taču, pirmkārt, tas pieejams tikai jauniegādātām vai nupat no DJI servisa atceļojušām ierīcēm (jā, var arī pēc 48 stundām, bet tad process ir sarežģītāks), un, otrkārt, izpletnis nodrošina jaunu pacelšanos gaisā ar izglābto dronu jau pāris minūtes pēc negadījuma, kamēr Care Refresh tomēr prasa laiku.
ParaZero SafeAir risinājums, protams, nav tikai izpletnis, kurš uzlocīts dronam uz muguras – tā ir vesela sistēma ar sensoriem, elektronisko vadības bloku un atsperes (mazākiem droniem) vai pirotehnisko (lielajiem) izpletņa izšaušanas risinājumu.
-Ko īsti tā dara?
Kolīdz sensori ziņo, ka ir iestājusies avārijas situācija, zibens ātrumā notiek:
-drona motoru apstādināšana (lai nesapītos izpletņa auklās un rotējošie propelleri neievainotu cilvēkus);
-izpletņa izšaušana;
-skaņas signalizācijas aktivizēšanās (jā, arī to prasa MK noteikumi Nr. 737);
-droša drona nolaišanās, pasargājot cilvēkus un aprīkojumu;
-negadījuma analīzes dokumenta izveide un saglabāšana SafeAir melnajā kastē.
Re, kā tas izskatās:
Tādējādi, no kļūmēm ir iespējam mācīties, un, jā, ParaZero SafeAir ir iespējams izmantot atkārtoti, un sagatavot sistēmu jaunai sardzei ir iespējams pāris minūšu laikā un bez lieliem izdevumiem.
Starp citu, jau ParaZero izpletņu sistēmas esamība vien samazinās arī apdrošināšanas prēmiju apmēru lielo dronu pilotiem.
Drīzumā ParaZero produktus būs iespējams iegādāties arī DJI Latvija veikalā.